Według portalu skutecznyadwokat.pl, Sebastian Kordel został uznany adwokatem roku województwa lubuskiego. Więcej informacji ❯

Jak przygotować się do rozprawy sądowej?

Rozprawa sądowa dla większości ludzi nie jest codziennością. Powoduje stres i niepewność, co wynika z konieczności zderzenia się z nieznanym. Negatywne odczucia potęguje skala spraw, z jakimi udajemy się do sądu – zakończenie małżeństwa, alimenty, przyznanie opieki nad dzieckiem. Jednak do tego wydarzenia można się przygotować i zadbać o odpowiednie zachowanie, które może znacząco usprawnić postępowanie. To szczególne ważne w przypadku rozpraw, podczas których bierze się czynny udział, np. składając zeznania.

Odpowiednie przygotowanie może zwiększyć szanse na sukces. W osiąganiu celu ważne jest zachowanie się stron i umiejętność przekazywania informacji. Przeczytaj, jak się przygotować do rozprawy sądowej!

Jak się przygotować do rozprawy – poznaj akta sprawy

Przygotowanie do rozprawy sądowej to przede wszystkim zapoznanie się ze sprawą. Strony powinny zatem wiedzieć, co zgodnie z planem i wolą sądu, będzie się odbywało na nadchodzącej rozprawie. Strony, a więc powodowie, pozwani i oskarżeni, mają możliwość zapoznania się z aktami sprawy. Można tego dokonać np. zamawiając telefonicznie dokumenty do czytelni sądu. Trzeba w tym celu skontaktować się z odpowiednim sekretariatem wydziału sądu, w którym toczy się rozprawa sądowa. Warto pamiętać, by dokonać tego maksymalnie do trzech dni przed dniem rozpoczęciem posiedzenia sądu. Po tym terminie sekretariat może odmówić takiej prośbie. Warto również zapytać, czy z udostępnionych akt można wykonać fotokopie i czy wymaga to wniosku pisemnego.

Dzięki zapoznaniu się z aktami danej rozprawy sądowej można m.in. poznać uwzględnione w niej dowody. To podstawa do przygotowania pytań np. do świadków i odpowiedzi dla sądu. Ich opracowanie stanowi ważny element przygotowania do rozprawy sądowej. Możemy Ci w tym pomóc!

Rozprawa sądowa a strój i zachowanie

Przygotowanie do rozprawy sądowej wymaga również przemyślenia odpowiedniego stroju i zachowania na sali. Warto pamiętać, że emocje nie są dobrym sprzymierzeńcem, choć sąd jest miejscem, które wiele osób wyprowadza z równowagi. Należy przede wszystkim się uspokoić, zadbać o eliminację zachowań często objawiających się w sytuacjach stresujących, takich jak:

  • nadmierna wybuchowość,
  • przesadne i częste komentowanie,
  • hałasowanie,
  • parskanie śmiechem,
  • wydawanie innych dźwięków.

Należy w miarę możliwości zapanować nad emocjami. To ważne z punktu widzenia przebiegu i sprawności postępowania. Niewskazane jest również spóźnianie się czy niewstawanie podczas wypowiadania się. Co ważne, nie należy zwracać się bezpośrednio do strony przeciwnej. Podczas rozprawy sądowej należy posługiwać się formułami „wysoki sądzie” bądź „proszę sądu”.

Jak zatem przygotować się do rozprawy? Warto zadbać o schludny strój, który pomoże wywrzeć dobre wrażenie na uczestnikach postępowania oraz o kontrolowanie własnych emocji. Podobnych zasad wymaga rozprawa sądowa online.

Rozprawa sądowa online – jak się do niej przygotować?

Rozprawa sądowa może się odbyć zdalnie. To rozwiązanie stało się popularne zwłaszcza w obliczu sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa SARS cov-2. Jak się przygotować do rozprawy o takim charakterze?

Rozprawa sądowa online wymaga zalogowania się, zgodnie z podanym w wiadomości e-mail, linkiem. Warto wcześniej sprawdzić, czy posiadany sprzęt elektroniczny jest sprawny i ma niezbędne parametry techniczne. Podczas rozprawy sądowej online niezbędne są przede wszystkim mikrofon, kamera oraz stabilne łącze internetowe. Dobrym rozwiązaniem są słuchawki, które eliminują hałas z otoczenia. Rozprawa sądowa online wymaga również zadbania o neutralne tło i nakierowanie kamery na górną część ciała.